Şehit Teğmen Tahir Ün'ün Resimleri


Mu. Tğm. Tahir Ün

Sivil giyimli Teğmen Tahir ÜnKara Harp Okulu öğrencisi Tahir ÜnLise yıllarında Tahir ÜnMu. Tğm. Tahir Ün ofisinde çalışırken27 Eylül 1950 İskenderun'dan Kore'ye Hareket
Tğm. Tahir Ün (önde)28 Ekim 1950 Taegu'da cumhuriyet Bayramı hazırlıkları yaparken
Tğm. Tahir Ün (sol), Ütğm. Enis Gümüşyalçın (sağ)8 Kasım 1950 Kore'de karargah civarında
Tğm. Tahir Ün (sol), Ütğm. Enis Gümüşyalçın (sağ)Tğm. Tahir Ün'ün memleketi olan Akhisar'lı askerlere Kore'de sahip çıktığını, onları arayıp, sorduğunu gösteren mektubu:

"Babacığım,

Marangoz İbrahim'in kardeşi, Kör Mehmet'in oğlu ve o İbrahim Abi'lerden Emine Yenge ile beraber gelen kadının çocuğu hepsi, yani bütün Akhisar'lılar burada, ve kendilerini gördüm. Yakında hepsiyle beraber bir resim çıkartıp, göndereceğim.

Sonsuz selamlar

Oğlunuz"Tğm. Tahir Ün'ün hatıra defterindeki bu not Akhisar'a bir daha dönemeyeceğini hissettiğini düşündürüyor:

"Bismilllah deyip sağ ayağımı vagonun basamaklarına attım ve bir an Akhisar topraklarında son adımımın bulunduğunu düşünür gibi oldum..."Tğm. Tahir Ün'ün Kore'de karşılaştığı genel durumu anlatan ilginç bir mektubu:
"Yakında yine cepheye gideceğiz. Burada zaten cephe yok, her taraf düşman; Şurası muhakkak ki çok korkak kimseler, ( Not: halkın arasına karışmış Kuzey Koreli gerillalardan söz ediyor )üç-dört kişi 30-40 kişiyi esir alıp geliyoruz. Burada hiç bir saniye hatta hafif kestirirken bile elimizden bırakmadığımız makinalı tabancamız var. Bu yemek, su, uyku, hepsinden evvel geliyor. Bu gün yineyorucu bir vazifeden döndük. Bunun için fazla uzatamayacağım. Çünkü: 4 gecedir (bu gece ile) dağlardayız, tabii hiç uyku yok. Bütün bunlara rağmen sıhhatım çok iyidir.
Baba, Anne ve kardeşim, her adım atışımda sizleri düşünüyorum, bilhassa herkese mektupları geldi bana olmayınca çok merak ediyorum.

Anne, Baba hürmet ve hasretle ellerinizden, Erol senin de sevgi ve hasretle gözlerinden öperim. Hepinize bol neş'e, iyi sıhhat diler, çok bol dualarınızı beklerim.

Soran ve tanıyanlara sonsuz selamlar.
Allahaısmarladık.

Oğlunuz."Kara Harp Okulu, 1945-1947 dönemi, 1. Tb, 3. Bl andacı
Resmi büyütmek için buraya basabilirsiniz.


Ellerindeki resimleri bizimle paylaşan arkadaşlarımıza sonsuz teşekkürler...